Firma Geologiczna Geonova

ul. Norwida 15/105

60-867 Poznań

  Paweł: 696 - 792 - 645

 

  e-mail: info@geonova-geotechnika.pl

Firma geologiczna GeoNova
Poziom zalegania wód gruntowych

Przykład zalanego wykopu razem z fundamentami w efekcie czego musiano skuć i zutylizować wszystkie podtopione elementy. Na opisywanym terenie nie zostały przeprowadzone badania geotechniczne ponieważ wzorowano się na dokumentacji sąsiada mieszkającego kilka domów dalej. Teren gdzie posadawiano budynek jak się okazało podczas wizji terenowej to zasypane zastoisko jeziorne gdzie grunty organiczne sięgały do 5m głębokości.

Badania geotechniczne

 

Trzeba jednak pamiętać, że badania geologiczne to badania punktowe na podstawie, których korelujemy ze sobą odpowiednie warstwy litologiczne, co za tym idzie, im gęstsza siatka wierceń tym dokładniejsze rozpoznanie.

 

W zależności od wielkości inwestycji jesteśmy w stanie doradzić optymalną ilość jak i głębokość punktów badawczych, tak by obiekt było można odpowiednio zabezpieczyć, a koszty ograniczyć do minimum. Przykładowo przy badaniach pod standardowy wymiar domu jednorodzinnego niepodpiwniczonego wykonuję się trzy otwory badawcze do głębokości trzech metrów.

Najważniejszą informacją przed rozpoczęciem budowy jest rodzaj podłoża gruntowego na terenie projektowanej inwestycji, gdyż warunkować będzie to sposób posadowienia obiektu budowlanego. Należy wyszczególnić trzy główne warunki, które zadecydują o kosztach i bezpieczeństwie posadawianego budynku:

 

 
  • Lokalizacja lokalizacja działki budowlanej często pozornie jest korzystna, ponieważ w okolicy posadowione są obiekty budowlane, jednakże warunki gruntowo-wodne są bardzo zmienne, więc fakt, iż okoliczne budynki są w dobrym stanie, nie świadczy o tym, iż warunki grutowe pod planowaną inwestycją pozostają takie same jak w okolicy, bowiem często zdarza się, iż występować mogą zastosika, czy też soczewki gruntów nienośnych, co może skutkować znacznym osiadaniem budowli.

 

  • Poziom zalegania wód gruntowych – szczególnie istotny w przypadku domów podpiwniczonych. Wysoki poziom zwierciadła wody może spowodować trudności podczas budowy i izolowania fundamentów, co za tym idzie może podnieść koszty. Poziom zwierciadła wody ma również duży wpływ na nośność budynku, w przypadku niskiej wytrzymałości i zignorowania tego faktu podczas posadawiania fundamentów ściany budynków mogą z biegiem czasu pękać, a sama budowla zacząć osiadać. 

 

  • Rodzaj gruntu, litologia podczas badań terenowych ustala się w jaki sposób wykształcone jest podłoże gruntowe na obszarze inwestycji. Istotą badania jest precyzyjne określenie rodzaju oraz parametrów gruntu, wyróżnia się grunty spoiste (np. gliny), niespoiste (np. piaski), grunty organiczne wykształcone jako torfy czy namuły oraz grunty antropogeniczne, czyli powstałe w wyniku działalności człowieka, tzw. nasypy niekontrolowane (np. gruz ceglany) oraz nasypy budowlane. Określenie rodzaju podłoża gruntowego to podstawa bezpiecznego posadowienia budynku. Dokładne rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych umożliwia dobór odpowiedniego posadowienia obiektu budowlanego, co pozwoli uniknąć awarii budowlanych.

 

 

 

Badania geotechniczne warto wykonać w szczególności, gdy cena działki pod inwestycje budowlaną jest „okazyjna”. Atrakcyjna cena działki często może być związana z występowaniem w podłożu gruntów nienośnych np. nasypów niekontrolowanych, wskazywać na to może również lokalizacja działki w przypadku, gdy znajduję się ona blisko zbiorników wodnych lub cieków, w sąsiedztwie których zalegać mogą grunty organiczne wykształcone jako namuły czy torfy.

Badania geotechniczne

Nova jakość usług!

Firma geologiczna GeoNova

USŁUGI GEOLOGICZNE

Poziom zalegania wód gruntowych

Badania geotechniczne zwierciadła wody

Poziom zalegania wód gruntowych